На “БРУКІВЦІ” покажуть кіносповідь українського політв’язня Юрія Яценка, який першим вирвався з тюрми Кремля після початку російської збройної агресії проти України

24 червня в рамках ІІ Міжнародного кінофестивалю “БРУКІВКА” покажуть фільм Закарпатського кінематографіста і вчений-юриста В’ячеслава Бігуна «Сильні духом» (англ. Strong in Spirit) – кіносповідь українського політв’язня Юрія Яценка, який першим вирвався з тюрми Кремля після початку нової європейської війни – Російської збройної агресії проти України. В 2018 році представлено короткометражні версії фільму, які здобули схвальні відгуки глядачів і кінокритиків.

Сильні духом - кадр Так хочеться на волю

Кіносповідь Юрія Яценка – першого українця, який вирвався на волю з кремлівської тюрми після початку нової європейської війни. Таємно затриманий і підданий тортурам в Росії, щоби повідомити світу про себе, Юрій солідарно із колегою вдається до відчайдушного, але продуманого кроку. Що він пережив, як боровся і вижив? Що переживають інші політичні в’язні Кремля? Фільм про один із образів сучасного українця, який надихає.

Афіша Сильні духом 2019 03 19

Стилістика фільму (короткометражна версія) – очі героя із тайм-кодом та автобіографічні, мінімалістські малюнки-ілюстрації, – покликана за формою поєднати документальний зміст і художнє відтворення подій, залишаючи простір для фантазії глядача. Подібна стилістика використана режисером в його успішному фільмі про права людини «Пенальті правосуддя», номінованому на Київському міжнародному кінофестивалі «Молодість» в 2014 році, здобувши визнання у глядачів та кінокритиків, зокрема Олександра Гусєва.

Сильні духом - кадр Візитка правого сектору

За режисерським підходом і тональністю історія оповідається автобіографічно, від першої особи, спадає на кіносповідь. «Моя задача як режисера, відзначив В’ячеслав Бігун, – спокійне оповідання, історія «від серця до серця», спроба донести ті переживання, ту ситуацію, у якій опинилася людина, і може опинитися будь-хто, бо людей викрадають і на нашій території сьогодні. Це – не пропагандистський фільм».

Сильні духом - кадр Собака Кадирова

Робота над фільмом розпочалася в 2015 році. Український кінорежисер і філософ права В’ячеслав Бігун, знаний своїми актуальними фільмами про права людини, дізнався про долю Юрія Яценка з повідомлень ЗМІ. Автор та герой фільму особисто познайомились після звільнення українця як «бранця Кремля». Їх пов’язує спільна альма-матер – юридичний факультет Львівського національного університету ім. І. Франка. Ще в 2015 році за участі оператора Бориса Ухова зафільмувати 8 годин інтерв’ю.

Сильні духом - кадр VK

Хоча фільм безпосередньо не закликає до активізму, він мотивує і спонукає до дії, покази та кадри з фільму стають приводом для ініціювання чи проводження кампаній за звільнення політичних в’язнів Кремля. Так, у березні 2018 року розпочато Марафон написання листів політв’язням Кремля.

Фільм містить згадку про Олега Сенцова. Один із його кадрів відображає заклик до його звільнення (Free Sentsov).

1-51

В’ячеслав Бігун ― український кінематографіст і вчений-юрист, родом із Закарпаття. Навчався і працював у провідних університетах і наукових установах (Сорбонна, Гейдельберг, Львівський ун-т, Інститут держави і права НАН України та ін.), юристом ― в Європейському суді з прав людини. Кандидат юридичних наук, магістр кіномистецтва (дипломований режисер Балтійської кіношколи). Автор більше 500 публікацій та близько 20 фільмів, які станом на літо 2018 р. близько 40 разів нагороджено на українських і зарубіжних кінофестивалях.

Фільм відзначено як “Найкращий історичний фільм” на Міжнародному фестивалі історичного кіно, за “Професіоналізм та високу мистецьку майстерність” на МКФ “Скарб Солідарності”, а українська прем’єра відбулася на МКФ “Молодість”.

Трейлер фільму:

2018-10-09T22:10:32+00:00

Leave A Comment